Chotěvice Chotěvice
Drobečková navigace

Úvod > Kulturní a společenské akce > 650 let obce

650 let obce Chotěvice

Znak obce

1362 - 2012

Dějiny Chotěvic zasahují až do roku 1005. První písemná zmínka se datuje roku 1362. Název osady (dle Sedláčka) poukazuje na vladyku Chotěje, jehož čeleď žijící s ním na statku byla rodově nazávána CHOTĚJOVICI. Ale již od nejstarších dob se vlivem německého a latinského jazyka měnily podoby názvu obce např. zkráceně Chotěvice, Chotobice, Chotyenicz, Cotwitz, Kotwitz a jiné. Další možností, zapsanou ve školní kronice, je vznik názvu při osídlení údolí Čechy a Němci, kterým vedla špatná blátivá cesta, proto pojmenování KOTT - z němčiny BLÁTO, WITZ - od slovanského VICE...více o historii ZDE!

historické foto

historické foto

Historické fotografie jsou použity z www Staré Trutnovsko - Pohlednice 

...Každý člověk se rád vrací do své rodné obce, do kraje, kde se narodil a vyrůstal, do míst, která jsou spojena s péčí rodičů, prvními láskami, okamžiky poznaného štěstí, ale i zklamání a žalu. Všichni si rádi zavzpomínáme na první odchod z rodného místa za prací či vzděláním. Jako pavučinou je protkán kraj našimi kroky a těžko po letech dovedeme číst jejich smysl. Jediné co věčně zůstává, jsou naše vztahy k místům, z nichž jsme vyšli a které nazýváme domovem. Vracíme se domů, za rodiči, přáteli. Ti méně šťastní pak jen k uctění památky svých blízkých. Při naší návštěvě rádi pozorujeme změny a těšíme se z krásy naší obce.

Když slyšíme jméno naší obce, vybaví se každému z nás v mysli něco jiného - rodná vesnice , kamarádi z dětství, škola, léta dospívání... nebo také nové bydliště - nový domov.

Důvod dobrého vztahu k Chotěvicím je u každého jiný, ale pro všechny stejný v tom, že mu není naše obec lhostejná, že ji má každý svým způsobem rád. Toto přátelství či snad láska má pro každého jinou sílu. Jinou hloubku pocitů má rodák, jinou domácí a jinou ten, kdo k nám zavítá jako k přátelům...

ZPRAVODAJ OBCE č. 5  

  

Chotěvice v létech 1945 - 1957 - nahráno z VHS

Poděkování patří Luďkovi Zemlerovi z Chotěvic, který nám zapůjčil VHS kazetu, na které jsou záběry z let 1945 - 1957 /Dožínky, sázení stromků a výlet ZŠ/. Záběry pořídil fanda svého koníčka pan Rudolf Löbl.

Pokud se někdo pozná na těchto záběrech napište nám na e-mailovou adresu:

webchotevice@seznam.cz

Kdo by měl doma ještě nějaké filmové záběry z obce, prosím ozvěte se nám.

*********************************************************

Zde jsou jména, které sestavila pí. Zemlerová a pí. Viesnerová s dcerou Helenou. Moc děkujeme.

0.20    na koni – František Štilec

0.26    Helena Štilcova/Viesnerová v kroji, Josef Kozák

0.27    na koni Hermína Kozáková, Janeček

0.30    Jiří Štilec

0.44    žena v druhé řadě = Glosová

0.54    třetí zleva = Leopold Kozák, pátý = Fr. Štilec

0.57    L. Kozák

1.04    Václav Suchý

1.09    Václav Suchý

1.13    Líba Cejpová

1.19    Václav Dvořák dostává věnec

1.30    František Štilec s policajtem Vakulou

1.37    Marie Dolanová/Zemlerová, Věra Rumlová

2.22    Vladimír Grindler leze po stromech = z Volyně

3.58    Marie Dolanová Zemlerová

4.00    Vlasta Horáková

4.02    pí Richterová, pí Jánošíková, pí Janatová, Emilie Hejná

4.03    Anna Višňáková první zleva, druhá Františka Viniklářová, třetí

           pí Klimentová

4.04    Pavla Vepřeková

4.38    Vlasta Horáková, Jarda Horák

4.40    Marie Dolanová Zemlerová

4.41    Věra Kindlerová

4.42    Marie Dolanová Zemlerová a Jarka Zemler

4.43    Fr. Viniklářová, babča Richterová

4.44    zprava pí Janatová

4.45    pí Hejná

4.48    František Štilec

4.52    Jarda Horák

4.56    Věra Hájková

4.57    Marie Glosová

4.58    pan Balihar

5.00    Hana = učitelka

5.03    Marcela Dědečková

5.02    Vlasta Horáková

5.04    František Štilec

5.05    pí Hronová = školnice, v šátku pí Janošíková

5.13    pí Dědečková, dítě Jarda Horák, Pribzl

5.17    učitelka Hana, František Štilec

5.18    vpředu pí Hronová, pí Horáková, vzadu pí Hájková, Zemlerová

Výlet - Ratibořice

5.20    učitelka Horáková

5.22    učitelka Hana

5.24    Marie Dolanová/Zemlerová

5.25    pí Hájková, pí Hejná - kuchařka

5.31    Jarda Zemler

5.33    Jarda Horák

5.37    Františka Viniklářová, Jarmila Langrová

5.38    pí Kindlerová, matka Jarušky Farské ???

 

 

Videoreportáž z oslav 650 let obce Chotěvice

Dne 30. června se v obci Chotěvice slavilo 650 let vzniku obce od první zmínky /1362 - 2012/. Do této reportáže se sice nevešlo vše, tak se nezlobte. Závěr patří Richardu Krajčovi, který v Chotěvicích bydlí již 9 let a písnička INZERÁT se stejnojmenné desky tu na oslavách zazněla poprvé v premiéře v této netradiční sestavě 4/7 kapely KRYŠTOF. Přejeme Richardovi a kapele mnoho dalších pěkných písniček, které tu v Chotěvicích už pár let vznikají.

Foto z videoreportáže...

...

Zájemci o DVD z oslav 650 let, které mimo tohoto reportu zahrnuje bonusové scény si můžete závazně objednat na Obecním úřadě u pí. Kalenské nebo na e-mailu webchotevice@seznam.cz .

 

Jak čert stavěl a nedostavěl

(pohádka na oslavu 650 let obce Chotěvice)

Loutkovou divadelní pohádku napsal Filip Pýcha (volně podle pověsti o vzniku kostelíku na kopci Svaté Kateřiny) a zahrál ji na slavnostech u příležitosti 650 let obce Chotěvice. Animovaný film podle původního scénáře loutkového příběhu si (pro radost svou i přátel) vytvořili František, Kryštof a Filip Pýchovi.

KTERAK ČERT STAVĚL A NEDOSTAVĚL - příběh se zpěvy (nejen) pro děti, který ukáže, že s peklem je lépe si buďto nic nezačínat, nebo se s ním musí hrát o všechno (příběh na motivy pověsti o vzniku kostelíka na kopci Svatá Kateřina). Pohádku zahrál na hřišti ZŠ Chotěvice herec a písničkář FILIP PÝCHA (spolupráce s básníkem, prozaikem a písničkářem Janem Burianem).

 

 Zvídavé otázky Matěje Tomana - Městská policie Trutnov odpovídá...

Roztleskávačky ze ZŠ Chotěvice

Váťák a hasiči z Hostinného

  

 Napsali nám.....

11.7.2012

Vážený pane starosto,

ráda bych Vám jménem celé naší rodiny poděkovala za krásný den strávený oslavami 650 let vzniku obce Chotěvice. Velký dík patří též panu místostarostovi Lukešovi a jeho spolupracovníkům za perfektní organizaci celé akce, která nemá v historii obce obdoby. Z oslav si všichni, se kterými jsme měli možnost hovořit, odnesli ty nejlepší zážitky.

Ivana Hlavničková – Viesnerová

Helena Viesnerová

Jiří Hlavnička

Veronika Hlavničková

5.7.2012

CHTĚLA BYCH TOUTO CESTOU PODĚKOVAT VŠEM KTEŘÍ SE PODÍLELI NA KRÁSNÉM PRUBĚHU OSLAV CHOTĚVIC. BYLA JSEM PŘEKVAPENÁ, CO VŠECHNO JSTE DOKÁZALI.

MOC VŠEM DĚKUJI J. PETROVÁ.

2.7.2012

Dobrý den! Chceme Vám všem vyjádřit velký obdiv a uznání za bezvadnou přípravu a průběhu oslav 650 let Chotěvic.

Díky Šulcovi Chotěvice č.p. 297

 650 let oslavili také v sousední obeci Čermná

dne 14.7.2012

http://www.obec-cermna.cz/

***********************************************

Děkujeme Svazku obcí Horní Labe, Společenství obcí Podkrkonoší a Království Jestřebí hory za zveřejnění naší akce na webových stránkách.

***********************************************

Takto to začalo......

Vážení spoluobčané,

rok 2012 je je rokem, který se zapíše do dějin obce. Obec Chotěvice, myslivecké sdružení Sv. kateřina, Obecní hospoda, ZŠ + MŠ, Zahrádkáři, TJ SOKOL, občanské sdružení OCHOZ a další pro širokou veřejnost připravují bohatý kulturní program na den 30. června 2012, který bude již brzy zveřejněn a každý s ním bude obeznámen, jak poštou, tak na www obce, či mediálně. Proto si toto datum napište do kalendáře, pozvěte již teď své příbuzenstvo, známé i bývalé rodáky obce.

Vladimír Lukeš - místostarosta obce

24.3.2012

*******************************************

Lesy ČR a spolu s Řádem sv. Huberta obohatily svojí ukázkou bohatý program v oboru lesnictví a myslivosti v prostorách bývaleho autokempu.

*************************************************

Co nás tedy čeká na 30.6.2012, kdy obec bude slavit 650 let svého vzniku:

Farmářské a řemeslné trhy, mše v Románskogotickém kostele Sv. Petra a Pavla s doprovodným programem /troubení na lesní rohy/, hudební kroužek, roztleskávačky a 2 x divadelní představení na hřišti ZŠ, fotbalová utkání na hřišti TJ SOKOL, pouťové atrakce, ražení mincí na téma 650 let, bohatý program pro děti, módní přehlídka v KD s TEMPO ČESKO Hostinné, den otevřených dveří v ZŠ s doprovodným programem - keramický kroužek, myslivci Sv. kateřina - výstava trofejí a myslivecká kuchyně, sokolnictví, nahlédnutí do kronik obce v zasedací místnosti OÚ, dobové oblečení, historický šerm, letečtí modeláři, opékání kýt z prasete a guláš z polní kuchyně, akční zásah Hostinnských hasičů, Městská POLICIE Trutnov a akci, jídlo a pití po celý den, koncertní podium na hřišti a u Obecní hospody.

Změna programu vyhrazena!

*********************************************************

Program v prostorách ZŠ /u kostela/

OS - OCHOZ, ZŠ CHOTĚVICE, MYSLIVECKÉ SDRUŽENÍ SVATÁ KATEŘINA

Vás v rámci oslav 650 let obce Chotěvice srdečně zvou do prostor budovy a hřiště místní základní školy, kde pro Vás bude připraven tento program:

12,00

KROUŽEK ROZTLESKÁVAČEK ZŠ

12,10 – 13,50

ČERT A KÁČA – loutková pohádka o tom, kterak se Káča protancovala za světa lidí do světa čertů a zasezpátky a co z tohovzešlo. Příběh sehraje LÁĎA PEŘINA, dlouholetý člen světoznámého divadla DRAK.

13,00 – 13,20

HUDEBNÍ KROUŽEK ZŠ s pásmem lidových písniček

13,30 – 13,50

KTERAK ČERT STAVĚL A NEDOSTAVĚL - příběh se zpěvy (nejen) pro děti, který ukáže, že s peklem je lépe si buďto nic nezačínat, nebo se s ním musí hrát o všechno (příběh na motivy pověsti o vzniku kostelíka na kopci Svatá Kateřina). Pohádku sehraje herec a písničkář FILIP PÝCHA (spolupráce s básníkem, prozaikem a písničkářem Janem Burianem).

14,00 – 14,15

TANEČNÍ KROUŽEK ZŠ

14,30 – 15,30

VYSTOUPENÍ ŠERMÍŘSKÉ SKUPINY DURABO z Trutnova

Celé odpoledne pro Vás budou myslivci ze sdružení Svatá Kateřina připravovat občerstvení ze zvěřiny. Budete moci shlédnout výstavu trofejí a materiálů ze života místních myslivců.

!!! UVEDENÉ ČASY JSOU POUZE ORIENTAČNÍ !!!

Byla zhotovena reklamní upoutávka pro rádia,

která se vysílala týden před oslavami a to 7 x denně.

K poslechu Zde!

a takto na

CHOTĚVICE OSLAVÍ 650 LET

Poslední červnový den si v Chotěvicích připomenou 650 let výročí od první písemné zmínky o obci. Od ranních hodin budou probíhat řemeslné a farmářské trhy, fotbalový turnaj, ukázka historického šermu, divadelní představení, atrakce pro děti, slavnostní mše v kostele.

Celodenní zábavu zpestří doprovodný program, na kterém se budou podílet děti z místní ZŠ, místní zájmové organizace a samostatná obec Chotěvice. Večer proběhne také koncert, na němž vystoupí skupiny Vaťák, Jam Bazar a Kodiac Rock a Richard Krajčo.

Jedno důležité upozornění - nikde se neplatí vstupné, takže pokud nemáte na konci června co dělat, určitě vyražte do Chotěvic.

*******************************************

Podium za Obecní hospodou program:

Táboranka - 10 : 00 - 14 : 00

Dechová hudba z obcí pod horou Tábor...

TELEGRAF Rock

 

FANFÁN - Rockové posezení ...

14 : 00 - 02 : 00

Podium na hřišti TJ SOKOL program:

VAŤÁK - 18 : 00 - 20 : 00

Když KABÁT nemá čas...

 RICHARD KRAJČO 4/7 KRYŠTOF -

20 : 00 - 22 : 00

 

 JAM & BAZAR- 22 : 00 - 24 : 00

Nabízí pecky, které všichni dobře znáte, které oslovují a baví již několik generací! To vše v živelné, pódiové show let sedmdesátých i osmdesátých, ke které nepochybně patří také stylové kostýmy. Kapelu, známou dnes již ve všech koutech České země, na Slovensku, v Německu i Polsku, tvoří skvělé zpěvačky a zkušení muzikanti.

KODIAK ROCK - 24 : 00 - 03 : 00

AC/DC, Judas Priest, DEEP PURPLE, Status Quo, Suzi Quatro, Smokie, OLYMPIC, KATAPULT, Jiří Schelinger a další hity 60 - 90 let zahraje až do ranních hodin Česko - Slovenská skupina z Hradce Králové...

 

 

*******************************************

Oficiální program oslav 650 let obce Chotěvice

MapaTOPlist

14. 11. Sáva

Zítra: Leopold

Více aktualit ZDE! 

Obecní restaurace Chotěvice

Logo OH.jpg

650 let obce Chotěvice

bilboard.JPG

Hledáte práci


Krkonoše

http://www.krkonose.eu/cs

Vyhledávání GOOGLE

http://www.google.cz/

Czech Point

Konec běhání po úřadech....

http://www.czechpoint.cz/web/index.php

Volby do zastupitelsteva obce Chotěvice 2018

http://www.chotevice.cz/index.php?nid=5569&lid=cs&oid=2078723

Turistický portál

http://www.kralovehradeckyregion.cz/

Tipy na výlet

http://www.chotevice.cz/index.php?nid=5569&lid=cs&oid=2547788

Čistá obec, čisté město, čistý kraj

http://www.cistykraj.cz/

Jízdní řády

http://jizdnirady.idnes.cz/vlakyautobusy/spojeni/

Mobilní veterinární služba

http://www.veterina-pilnikov.cz/

Ztratil se vám váš domácí mazlíček?

http://www.psidetektiv.cz/

http://www.ziveobce.cz/chotevice_c579319

Webmaster přihlášení

antee logo.png

Návštěvnost stránek

284192