Chotěvice Chotěvice
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Osobní doklady 2018

Osobní doklady 2018Datum konání:
28.2.2018

Osobní doklady v roce 2018

 

MěÚ Trutnov si dovoluje informovat širokou veřejnost o současných postupech v oblasti vydání cestovních pasů a občanských průkazů. Občané, kteří přijdou na MěÚ Trutnov požádat o občanský průkaz nebo cestovní doklad, případně požádají o změnu údaje o místu trvalém pobytu, jsou odbaveni instalovaným vyvolávacím systémem. Systém nabízí bezproblémové odbavování klientů a zajistí snadnou orientaci klientů u jednotlivých přepážek. Samotné jednání jednoho klienta u přepážky v případě žádosti (vydání) osobního dokladu je v délce přibližně 10 minut. V případě změny údaje o místu trvalého pobytu je délka vyřízení podstatně delší, a to až v délce 30 minut u jednoho klienta. Z těchto důvodů doporučujeme občanům ještě před návštěvou MěÚ Trutnov využít nadstandardní služby prostřednictvím objednávacího systému. Jde o rezervační systém, na základě kterého mají klienti možnost se přímo na webových stránkách MěÚ Trutnov ( www.trutnov.cz ) objednat a tím si rezervovat vlastní návštěvu na konkrétní datum a čas. Klient pak přichází v termínu, na který se objednal, je vyvolán s prioritou a vyhne se tak dlouhým čekacím frontám.

 

Pokud si v roce 2018 plánujete dovolenou v zahraničí a nemáte platný cestovní pas, požádejte již nyní o vydání nového cestovního pasu. Nenechávejte podání žádosti až do doby před hlavní turistickou sezónou. Vyhnete se tak zbytečným frontám, které vznikají především v období květen až srpen. K podání žádosti o vydání nového cestovního pasu předkládáte platný občanský průkaz a uhradíte správní poplatek v dané výši (děti do věku 15 let 100 Kč, osoby starší 15 let 600 Kč). K podání žádosti nepotřebujete předložit fotografii ani vyplněnou žádost. Upozorňujeme však, že vaší zákonnou povinností je vrácení neplatného cestovního pasu. Máte-li platný cestovní pas, zkontrolujte si dobu jeho platnosti. Hodláte-li cestovat mimo Evropskou unii, zjistěte si na stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky (www.mzv.cz ), jakou minimální dobu platnosti cestovního pasu daný stát vyžaduje. Některé státy vyžadují např. dobu platnosti cestovního pasu minimálně 6 měsíců při výjezdu z dané země.

 

Upozorňujeme na skutečnost, že ve zkrácené lhůtě lze vyrobit pouze cestovní pas s biometrickými údaji a se strojově čitelnou zónou. Tento doklad je vyroben ve zkrácené lhůtě 6 pracovních dnů. Správní poplatek v tomto případě činí u dětí do věku 15 let 2 000 Kč, u osob starších 15 let činí 4 000 Kč. Od roku 2016 lze o výše uvedený typ pasu požádat u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností v rámci České republiky. Od 01.07.2018 bude možné požádat o cestovní pas i ve zkrácené lhůtě do 24 hodin. V tomto případě bude správní poplatek navýšen (děti do věku 15 let 3 000 Kč, osoby starší 15 let 6 000 Kč). Zde je nutno zdůraznit, že následné převzetí takto vyhotoveného dokladu bude možné pouze u Ministerstva vnitra České republiky.

 

Stále zůstává v platnosti, že občanský průkaz umožňuje českým občanům (včetně dětí do 15 let) cestovat pouze do jiných států EU/Schengenu a do některých balkánských států. I v tomto případě si před vycestováním proveďte kontrolu platnosti občanského průkazu. V případě vydání občanského průkazu dětem do 15 let se vybírá správní poplatek ve výši 50 Kč. Pokud s vámi cestují vaše děti, musí i ony mít vlastní cestovní doklad (občanský průkaz nebo cestovní pas). Jakékoliv případné dotazy týkající se vydávání osobních dokladů a evidence obyvatel vám rádi zodpoví pracovníci oddělení osobních dokladů a evidence obyvatel MěÚ Trutnov – osobně (č. dv. 183) nebo telefonicky (499 803 220, 499 803 115, 499 803 326, 499 803 224).

 

Pokud nebudete realizovat cesty do zahraničí, doporučujeme vám, abyste si i tak provedli kontrolu doby platnosti stávajících osobních dokladů. Zde je nutno uvést, že podanou žádost lze realizovat již 6 měsíců před skončením platnosti stávajícího občanského průkazu. V tomto období se nevybírá správní poplatek. Závěrem lze připomenout skutečnost, že platnost občanského průkazu nebo cestovního pasu si může každý občan ověřit i na stránkách Ministerstva vnitra České republiky ( www.mvcr.cz ) a to v sekci „neplatné doklady“.

 

 

Mgr. Jiří Henych

vedoucí oddělení osobních dokladů a evidence obyvatel


24. 1. Milena

Zítra: Miloš

Více aktualit ZDE! 

Obecní restaurace Chotěvice

Logo OH.jpg

650 let obce Chotěvice video

bilboard.JPG

Hledáte práci


Krkonoše

http://www.krkonose.eu/cs

Vyhledávání GOOGLE

http://www.google.cz/

Czech Point

Konec běhání po úřadech....

http://www.czechpoint.cz/web/index.php

Volby do zastupitelsteva obce Chotěvice 2018

http://www.chotevice.cz/index.php?nid=5569&lid=cs&oid=2078723

Turistický portál

http://www.kralovehradeckyregion.cz/

Tipy na výlet

http://www.chotevice.cz/index.php?nid=5569&lid=cs&oid=2547788

Čistá obec, čisté město, čistý kraj

http://www.cistykraj.cz/

Jízdní řády

http://jizdnirady.idnes.cz/vlakyautobusy/spojeni/

Mobilní veterinární služba

http://www.veterina-pilnikov.cz/

Ztratil se vám váš domácí mazlíček?

http://www.psidetektiv.cz/

http://www.ziveobce.cz/chotevice_c579319

Webmaster přihlášení

antee logo.png

Návštěvnost stránek

331131